WaterJet - Cięcie wodą

Cięcie wodą - WaterJet to niezwykle popularna metoda dająca szerokie spektrum zastosowania. Technologia ta niesie za sobą wiele zalet. Zapewnia wysoką jakość wycinanych krawędzi, a także dokładność i estetykę wykonywanych prac. Ogromną zaletą tego sposobu jest brak oddziaływania cieplnego oraz możliwość wykonania zlecenia na najtwardszych tworzywach. Cięcie wodą nie powoduje zmian w strukturze obrabianego materiału (brak załamań, wygięć) i jest o wiele tańsze od metod tradycyjnych. Narzędziem tnącym jest skoncentrowany i podawany pod wysokim ciśnieniem strumień wody lub jego mieszanka z drobinkami ściernymi.

Dokładność cięcia w różnego rodzaju elementach dochodzi do 0,1 mm przy zachowaniu gładkości powierzchni. Wycinanie za pomocą cieczy jest dla większości materiałów jedyną możliwą metodą pozwalającą na uzyskanie dowolnego kształtu obrabianego elementu. Cięciu wodą mogą być poddane: stal (w tym stal nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna), blacha platerowana, kamień naturalny, ceramika, metale kolorowe i ich stopy, szkło klejone oraz pancerne, płyty drewnopochodne, a także guma i tworzywa sztuczne.

WaterJet – imponująca metoda

Dzięki temu, że cięcie wodą nie wytwarza stosunkowo wysokiej temperatury podczas pracy, zostawia w tyle konkurencyjne sposoby obróbki. Zarówno laser, jak i plazma generują ciepło, które w konsekwencji może zniekształcić wycinany materiał. Dodatkowo, woda ma możliwość pracowania na produktach łatwopalnych lub w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Podczas stosowania metody WaterJet nie uwalniają się żadne niebezpiecznie gazy ani substancje.

Urządzenia, którymi się posługujemy podczas pracy wytwarzają wąski strumień cieczy, którego ciśnienie potrafi sięgać nawet kilku tysięcy bar, a co za tym idzie - szybkość wykonania zlecenia jest naprawdę imponująca. Mimo tak zaawansowanych osiągów metoda WaterJet jest niezwykle bezpieczna i precyzyjna. Samo cięcie odbywa się automatycznie, ale po uprzednim i skrupulatnym wprowadzeniu przez operatora odpowiednich parametrów w maszynę.

Nie tylko woda

Do obróbki wielu materiałów sama ciecz staje się niewystarczająca. Podczas metody WaterJet często wykorzystuje się granulki ścierne. Nasi profesjonaliści, w zależności od powierzchni, która ma zostać poddana obróbce, dobierają odpowiednie dodatki. Mogą być one pochodzenia metalowego lub nie. W skład tych pierwszych wchodzi między innymi ostrokątny śrut żeliwny lub staliwny. Z kolei niemetalowe materiały ścierne mogą zostać sztucznie wytworzone, jak na przykład kuleczki szklane, węgliki krzemu oraz elektrokorundy regenerowane. Jednak mogą one również być naturalnymi składnikami – piasek krzemienny lub drobinki garnetu.

Odpowiednie dobranie właściwego materiału ściernego jest fundamentalną kwestią w procesie WaterJet. Grubość, twardość oraz kształt ziarenek wpływa na finalny efekt i kształt obrabianego materiału. Zawsze dobieramy je tak, by oddany Państwu produkt absolutnie nie potrzebował dalszego przetwarzania. Po wykonaniu naszej usługi jego powierzchnia nie wymaga frezowania, ani szlifowania.

Jak większość stron, także ta używa plików coockies :) a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie.

* Pola wymagane